Okolie

Oravský hrad

oravsky

Oravský hrad patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na našom území. Súčasná podoba hradného komplexu vznikla postupným budovaním obranných, obytných a hospodárskych stavieb od 13. do 20. storočia a každá časť je dokladom rôznych stavebných štýlov – od románskeho slohu, cez gotiku, renesanciu, baroko až po romantizmus.

Oravská lesná železnička

zeleznica

Oravská lesná železnica je jedna z mála zachovaných úzkorozchodných železníc s rozchodom 760mm, nachádzajúca sa v obci Oravská Lesná. Pôvodne slúžila na prepravu dreva z lesných správ, dnes sú jej cieľom vyhliadkové jazdy pre turistov. Pre návštevníkov je k dispozícii bohatý vozový park: parná lokomotíva “Gontkulák”, motorová lokomotíva, motorová drezína, osobné a nákladné vozne a drevom naložený oplenový vozeň. Oravská lesná železnica je prístupná pre turistov počas celého roka.

Múzeum oravskej dediny Zuberec

orav-dedina-zuberec

Múzeum je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy. Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné.

Kostolík sv. Anny v Oraviciach

IMG_4077

Kostolík bol postavený občanmi Tvrdošína – urbárskymi spoluvlastníkmi v rokoch 1817-1820, obnovený bol v roku 1864. Slúžil na večerné, nedeľné a sviatočné modlitby a raz v roku na sviatok sv. Anny je tu slúžená odpustová svätá omša. Nachádza sa cca 250m od aquaparku Oravice. Vzhľadom na to, že bol postavený svojpomocne, je relatívne mohutný, kvalitný a s pekne zdobeným interiérom.  Exteriér kostolíka prešiel v poslednej dobe rozsiahlou obnovou.

Roháče

rohace

Roháčom kraľujú mohutné končiare Ostrého Roháča, Plačlivého či Volovca. Ich najvyššie štíty vytvárajú nerozlučnú dvojicu štíhlych skalnatých vrchov, ktoré sa podobajú dvom čertovým rohom a azda aj preto dostali toto výstižné pomenovanie.

Tichá dolina

ticha-dolina

Tichá dolina je mohutná 17 km dlhá dolina Západných Tatier. Na západe lemovaná hrebeňom Liptovských Tatier, na východe Liptovskými Kopami. Na severe a severozápade ju lemuje štátna hranica s Poľskom, prechádzajúca príťažlivým vápencovým hrebeňom Červených vrchov s dominantnými vrcholmi Kresanica a Malolučňiak.

Juráňova dolina

juranova-dolina

Nesmierne príťažlivá národná prírodná rezervácia Juráňova dolina sa nachádza v severnej časti Západných Tatier pri slovensko-poľskej hranici. Dolinou preteká Juráňov potok, ktorého činnosť sa významne podpísala pod jej osobitý ráz. Najatraktívnejšia dolná časť doliny sa nazýva Tiesňavy a charakterizujú ju strmé skalné steny a útvary zvané „obrie hrnce“. Tiesňavami vedie značkovaný turistický chodník, začínajúci cca 50m od nášho Aquaparku Oravice. Na jeho trase sa nachádza niekoľko náučných panelov venovaných dejinám, rastlinstvu, živočíšstvu a ťažbe železnej rudy v oblasti. Túra Juráňovou dolinou nie je náročná, zvládnu ju aj rodiny s deťmi.

Mačie diery

macie-diery

Lokalita má jedinečnú geomorfologickú členitosť vápencových a dolomitových skalných skupín združených do tzv. skalného mesta. V rastlinnom kryte je vzácna vegetácia vápencového podložia. V lokalite je možné vidieť aj zriedkavé a vzácne druhy zo živočíšnej ríše. V stupni brál nás na seba upozorní ostrým hvizdom svišť vrchovský tatranský.

Oravská priehrada a Slanický ostrov

slanica

Oravská priehrada ponúka široké možnosti rekreácie a vodných športov, či vyhliadkovú plavbu loďou. Cestou loď obopláva brehy Vtáčieho ostrova, ktorý je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Horná Orava a chráneného vtáčieho územia Horná Orava v druhej najprísnejšej zóne. Vtáčí ostrov je významným hniezdiskom čajok smejivých, bielohlavých, rybárov riečnych ako aj niekoľkých druhov kačíc.

Morskie oko

Panorama-Morskiego-Oka

Morské oko je najväčšie pleso vo Vysokých Tatrách, leží vo výške 1 395,4 m n. m.. Pleso je ľadovcového pôvodu. Okolité štíty sa týčia do výšky 1000 metrov nad hladinou plesa. Od plesa je výhľad na Mengusovské štíty s Veľkým Mengusovským štítom (2 431,5 m n. m.), Nižný (2 098,1 m n. m.) a Veľký Žabí štít (2 262,8 m n. m.), Rysy (2 499 m n. m.), najvyšší vrchol poľských Tatier Mních (2 068 m n. m.).

Zakopane

zakopane

Zakopané, mestečko s necelými 30 tisíc obyvateľmi sa nachádza len necelých 30 km od Aquaparku Oravice. Pripravte sa však, že oproti našej časti Tatier tu bude podstatne viac ľudí. V mestečku vládne čulý ruch cez týždeň aj cez víkend.

Centom mesta je ulica Krupówki, ktorá je známa mnohými obchodmi najrôznejších značiek. Nájdete tu luxusné butiky, ale aj známe značky. K tomu nespočetné množstvo suvenírov, reštaurácií, stánkov s občerstvením. Ide o najväčšiu turistickú atrakciu.

Poľsko je známe svojimi syrmi a v Zakopanom si ich môžete kúpiť v stánkoch na každom kroku. Jedným zo symbolov Zakopaného je ovečka a ochutnať tradičné syry je jednoducho povinnosť.

Zo Zakopaného sa vám otvoria rozmanité pohľady a spoznáte odvrátenú stranu nášho najvyššieho pohoria. Neopakovateľné výhľady na  štíty. Prvým je Kasprov vrch. Údolná stanica kabínkovej lanovky sa nachádza v blízkosti areálu skokanských mostíkov, na ktorých sa dodnes skáče svetový pohár. Lanovka vás vyvezie až do nadmorskej výšky 1 987 m.n.m. Na trase je jeden prestup a celá trasa kabínkovej lanovky meria 4 263 metrov.  Spiatočný lístok na Kasprov vrch stojí 40 zl, teda necelých 10 eur.

Obľúbeným vyhliadkovým bodom je aj vrch Gubalowka. Leží na severnej strane mestečka a z nadmorskej výšky 1 123 metrov nad morom sa vám otvára nádherný výhľad na celé mesto a Vysoké Tatry. Výhľad ako na jedno z alpských miest. Premáva tu pozemná lanovka.

Na spomínanej Gubalowke, alebo pri spodnej stanici lanovky môžete skúsiť mnoho zaujímavých atrakcií. Napríklad kolotoče, zorbing, bungee jumping, paintball, lezenie v lanových parkoch či jazdu bobovou dráhou.

Osvienčim

osviencim

Osvienčim – Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau bol najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. Bol zriadený v roku 1941 asi 3 km od zajateckého tábora Auschwitz I, v dedine Brzezinka neďaleko poľského mestečka Osvienčim, asi 60 km západne od Krakova. Do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bolo deportovaných približne 1,3 milióna ľudí. „Auschwitz“ sa stal symbolom holokaustu, genocídy asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí: Rómov, ruských a poľských nútených robotníkov,homosexuálov a ďalších „nepriateľov národného socializmu“. V roku 1979 bol koncentračný tábor zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Soľná baňa Wieliczka

wieliczka

Soľná baňa Wieliczka sa nachádza blízko mesta Wieliczka na juhu Poľska. Baňa patrí medzi najstaršie na svete, ťažba prebiehala od 13. storočia až do roku 2007. Dnes je turistickou atrakciou, ktorá ponúka viaceré sochy, galérie a kaplnku, ktorú vysekali baníci. Baňa je hlboká 327 m, dlhá približne 300 km a má deväť podlaží. Pre turistov je sprístupnená 3,5 km dlhá trasa. Na tejto trase sa nachádzajú sochy od baníkov ale aj súčasných umelcov. Počas druhej svetovej vojny bola Nemcami využívaná ako výrobné miesto. Od Aquaparku Oravice je vzdialená 100 km.

Krakov

 

krakow

Krakov je hlavné mesto Malopoľského vojvodstva. Leží na hornom toku rieky Visla. Je to všeobecné centrum južného Poľska. Má rozlohu 326,8 km², žije tu 757 500 obyvateľov a v metropolitnej oblasti 1,3 milióna. Staré mesto je charakteristické početnými historickými stavbami (komplex stredovekých a renesančných budov Starého Mesta, kráľovský zámok Wawel, Sukiennice). Mesto je sídlom Jagelovskej univerzity a poľskej Akadémie vied. Po druhej svetovej vojne sa Krakov stal významným priemyselným strediskom Poľska – Nowa Huta je najväčší metalurgický závod v Poľsku. Od Aquaparku Oravice je vzdialený 110 km.